Sıkıntılardan Kurtulmak İçin Okunacak Dualar

Sıkıntılar insanı buhrana sürükleyen ve ruhi yönden yoran düşüncelerdir. Sıkıntılar konusuna örnek olarak Kur’an-ı kerimde anlamca, “Her zorluğun bir kolaylığı vardır”
Sıkıntılarla ilgili olarak Hadis-i şerifde şöyle buyurulmuştur:
“Her zaman sabah ve akşam namazlarının hemen ardından yedi kere, “Hasbiyallahü la ilahe illahü aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabb-ül arşil azim” söylenmelidir buyurdu. Bu duayı sabahları ve akşamları 7 kere okuyan insanlar dünyevi ve ahiret sıkıntılarından kurtulur.
Daima kişiler boş ve işi olmadığı zamanlarda “La havle ve la kuvvete illa billahi alüyyül azim.” Okunmalı ve Allah(cc.) şükür edilmelidir. 99 derde deva olan bu zikrin en hafifi sıkıntılardır.
Bir sıkıntıya düştüğünüz zamanlarda ya da ruhunuzun bunaldığını hissettiğiniz vakitlerde, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav.) buyurduğu; “Rızka kavuşan çok çok Elhamdülillah desin. Rızkı azalan da çok istiğfar etsin. Üzülüp sıkıntıya giren, la havle vela kuvvete illa billah desin ” ve bu dualar edilmeli ve Allah’u Teala’ya hamd edilmelidir.
İslam alimlerinden İmam buhari: ” Sıkıntılı iken “Hasbünallah ve ni’mel-vekil” denilmesinin insanları sıkıntılarından kurtaracağını belirtmiştir.
Sıkıntılardan arınmak ve kurtulmak için okunması gerekli olan dua ve zikirler içerisinde insanı en çok rahatlatan zikir: “La ilahe illallah kable külli şey’in, La ilahe illallah ba’de külli şey’in, La ilahe illallah yebka Rabbünâ ve yefni küllü şey’in.” Dir. Bu zikri bir çok kez tekrarlayan kişiler problemlerini hafifletir. Bu zikirin haricinde “La ilahe illa ente, sübhaneke inni küntü minezzalimin” zikirini okuyan müslüman kişi sıkıntılarından kurtulup ve ferahlığa kavuşur.
Sıkıntılardan arınmak ve kurtulmak için okunması gereken dualar arasında: ”La ilahe illallahülazim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-ilazim la ilahe illallahü Rabbüs-semavati ve Rabbül-Erdi Rabbül Arşil-kerim “. Duası da yer almaktadır .
İmam-ı Cafer hazretlerinin sıkıntıya girince , okuyup, sıkıntılarından kurtulduğu denilen dulardan biri şu şekildedir::
”Yâ uddeti ınde şiddeti, ve yâ gavsi ınde kürbeti! Ührüsni bi-aynikelleti lâ tenâmü vekfini birüknike ellezi lâ yürâmü”
Manası:
Güçlükte desteğim, sıkıntıda yardımıma yetişen, her zaman görüp kollayan ve koruyan Rabbim, beni muhafaza et, sonsuz güç ve kudretinle, bana yardım eyle!
Bu duaları ve zikireri okuyan kimselerin sıkıntıları hafifler kalpleri feraha ve huzura kavuşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close