Nazara Karşı Okunacak Dualar

Nazar duası; göz değen ( nazar değen ) bireyler için okunur. Nazar veya kem göz, canlı veya cansız bir varlığın başına talihsiz kaza veya belâ gelmesine neden olduğuna inanılan görüştür. Nazardan bilhassa çocuklar, gebeler , başarısı yüksek olan bireyler veya hayvanlar etkilenir.
Nazardan korunmak için Peygamber Efendimiz Kur’an-ı Kerim’in son 3 suresi olan İhlas, Felak ve Nas surelerini okumayı önermiştir . Bunların yanında , Kalem suresinin 51-52. ayetleri, ilk sure olan Fatiha suresi ve Ayetel Kürsi başka bir deyişle Bakara Süresinin 255. ayeti okumalı ve Allah’a sığınmalıdır. Peygamberimiz Fatiha Ayetel Kürsi sureleri ile ilgili ; Allah’ın kitabında göz değmesini önlemek için sekiz ayet vardır. Bir kimse bu sekiz ayeti evinde okursa o gün o hanede bulunanlara insanın ve cinninin zararı dokunmaz . Başka Bir Deyişle nazar erişmez.O sekiz ayetin yedisi Fatiha suresi, Sekizincisi de Ayete’l-Kürsi ‘dir.
Bir hadiste; Peygamber Efendimiz ( sav ), torunları Hasan ve Hüseyin (r.a.)’e, nazar değmesin diye şöyle duâ okurlarmış. Bu duâ: Euzu bi kelimâtillâhi’t-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh.

Anlamı:

Her çeşit şeytandan, zarar veren şeylerden ve kem gözlerden tüm kelimeleri yüzü hürmetine Allah’a sığınırım.
Bir diğer hadiste; Peygamber efendimiz ( sav ) nazar için , Allahümme barik fihi ve la tedarruhü, duasını okurdu. Anlamı: Allâh’ım, bunu mübârek eyle. Ona zarar dokunmasına izin verme.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close