Hasta Ziyaretinde Okunacak Dualar

İslâm’ın titizlikle savunmasını aradığı 5 esastan biri de hayat ve sıhhattir. İnsana verilen sayısız nimetlerin en başında sıhhat gelmektedir . Çünkü , sıhhat olmadan hiçbir nimet insana huzur ve saadet getirmez. Sağlık ve Sıhhatimizi muhafaza etmek, insanın vazifesi olduğu benzeri hasta kişi olduğu takdirde bunun bir imtihan olduğunu bilip sabretmek, şifayı Allah’tan bilerek ve umarak iyileştirme yollarına başvurmak da onun mühim görevleri içerisindedir . Nitekim Rabbimiz: ” Yemin olsun ki, sizi belli bir süre kadar korku, açlık, mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme benzeri şeylerle deneriz; sabredenleri müjdele. ” ( Bakara Sûresi, 2/155 ) buyurmaktadır.
Hz. Peygamber ( sav ) , hasta kişi ziyareti ile bir hadis – i şeriflerinde şu şekilde buyurmaktadır: ” Bir hastanın yanına girince, sıhhat ve uzunca ömür temennisiyle onu rahatlatın. Çünkü böyle yapmak onun gönlünü güzel eder. ” buyrulmuştur. Hastayı ziyaret ederken, yanında az oturmak ve gürültü yapmamak sünnettir. Hasta Kişi ziyaretine abdestli gitmek de sünnettir. Nitekim bir hadiste, ” Kim abdest alır ve abdestini muhteşem yapar, sevap ümidiyle Müslüman kardeşini hasta kişi iken ziyaret ederse, ateşten yetmiş senelik yürüme mesafesi kadar uzaklaştırılır. ” buyrulmuştur.
Bir zat vücudunda duyduğu bir acıdan ötürü Efendimiz’e şikayette bulunuyor . Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (sav) buyuruyorlar ki: ” Vücudunda acıyan yerin üzerine elini koy ve 7 defa, ‘duyduğum acıdan dolayı Allah’ın güç ve izzetine sığınırım’ duasını oku, emretmiştir .
Bir başka hasta kişi duası ise, 7 defa Okunması faydalı olacaktır..

Okunuşu:

Es’elullah – el Azîm Rabb’el Arş – il Azîm En Yeşfihek” Salavat’da ardından okumak şifa amaçlı yararlı olacaktır.

Okunuşu:

Allâhümme salli âlâ Seyyidinâ Muhammedin tıb – bi’l – kulûbi ve devâihâ, ve âfiyeti’l – ebdâni ve şifâihâ ve nûri’l – ebsâri ve zıyâihâ ve alâ âlihi ve sahbihî ve sellim.

Anlamı:

Yüce Rabbim! Vucutların şifası, Kalplerin doktoru ve ilacı, gözlerin nuru ve ziyası olan Hz. Muhammed’e ( S. A. V. ) aline ve ashabına salatu selam eyle .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close